Kdo je to vlastně radioamatér? Člověk, kterému učarovaly radiové vlny, elektronika, fyzika, astronomie... Ano, takový, ale často i daleko širší záběr mají radioamatéři, ti kteří využívají radiových vln pro zábavu, poučení a kontakt s podobně zaměřenými lidmi.

Spektrum záběru je opravdu veliké: popovídání s kamarády na převaděči (není to jen pouhé telefonování mezi dvěma stanicemi, můžete hovořit s více účastníky najednou), navazování radiových spojení v závodech (kde se hodnotí počet spojení a překonaná vzdálenost), spojení odrazem od Měsíce, meteorických stop nebo přes radioamatérské satelity, stavba elektronických zařízení (anténní rotátory, přijímače, vysílače), sledování podmínek šíření krátkých vln (s tím spojené studium sluneční činnosti a její vliv na horní část atmosféry - ionosféru), sledování podmínek šíření velmi krátkých vln (s tím spojené efekty v troposféře v závislosti na počasí ale někdy i jevy ionosférické), využití výjimečných podmínek šíření pro navazování velmi dlouhých spojení, radioamatérská setkání, burzy radiostanic a elektronických součástek a další množství podobných činností, které ani nelze na tak malém prostoru vyjmenovat.

Ale to nejpodstatnější je, jak se k takové činnosti dostat. S pomocí Internetu, vlastní snahy a trochy těch peněz (záleží však na tom, na jaké úrovni se člověk takové zálibě chce věnovat, lze amatéřit za pár tisícikorun nebo za milióny) se k takové činnosti může dnes dostat každý.

Pak je druhá možnost, spojit se s někým, kdo se takovému hobby již věnuje a je ochoten se podělit o zkušenosti a nového zájemce o radioamatérství postupně zasvěcovat do tajů radiových vln. Nejvíce ochotných rukou a hlav lze najít v místním radioklubu. To je společenství lidí, kteří se radioamatérství věnují velmi často společně. Společnou rukou staví antény a stožáry, opravují svá vysílací zařízení, vyjíždějí do přírody na vyvýšená místa vysílat v závodech, pořádají akce kde hledají nové zájemce o tento druh sportu. Pojem "radioamatérský sport" může u někoho vyvolat úsměv, ale pokud musíte před závodem trvajícím 24 hodin postavit ve volném terénu anténní systémy, propojit se zařízením a posléze ve vlastním závodním klání navážete stovky spojení po celé Evropě (na velmi krátkých vlnách) nebo i více než tisícovku spojení se všemi světadíly (na krátkých vlnách) tak lze hovořit o sportovním výkonu. Uplatňuje se zde operátorská zručnost, provozní strategie ale i fyzická výdrž, protože dobrá kondice je jeden z předpokladů pro úspěšné závodění.

Radioamatérské vysílání je samozřejmě všude na světě regulováno národními telekomunikačními úřady (u nás ČTÚ), kde se skládají operátorské zkoušky pro vydání vlastní vysílací licence. Nejlepší přípravou na takové zkoušky je činnost v radioklubu. Zde vám po zvládnutí nutného minima znalostí a praxe poradí a pomohou se všemi náležitostmi pro získání vysílací licence.

A tak nezbývá než nabídnout pozvání: máte-li zájem se podívat, jak to v radioklubu chodí a co se tam děje, máte-li zájem sdílet s jinými lidmi společný zájem o radiotechniku a učit se novým věcem v tomto a příbuzných oborech, navštivte nás v naší klubové základně v Malém Přítočně. Poznáte, že i v době Internetu a mobilních telefonů může být navazování spojení se vzdálenými stanicemi přímo, bez prostřednictví nějaké sítě, vzrušující a krásné.

Pro OK1KKD text & foto ok1dub.cz